Šperky

Šperky
Šperky
Šperky

Příběh Zlata

Stejně jako všechny ostatní drahé kovy bylo i zlato v minulosti ukazatelem moci, suverenity a bohatství. Zdobilo trůny a koruny králů i sultánů a díky tomu, že si uchovalo svou hodnotu, přežilo až do dnešních dnů. Předměty a skvosty ze zlata byly poprvé nalezeny v jižním Iráku kolem roku 3 000 před naším letopočtem, pravděpodobně když se začaly objevovat v půdě. Kolem roku 2 000 př. n. l. pak byly v okolí Peru nacházeny první zlaté šperky a ozdoby. Zlato, které má velkou hodnotu i v Turecku, bylo často symbolem státu a suverenity turecké civilizace. Už v římském období se používalo na splácení státních dluhů a vyvolalo v 19. století velké hnutí zvané 'zlatá horečka'. Později se začalo používat v průmyslu. V průběhu těchto dobrodružných staletí dosáhlo dnešní podoby, aniž by ztratilo svůj význam.

Šperky
Šperky
Šperky

Vznik diamantu

Diamanty jsou nesmírně staré a jejich původ se datuje až k počátku věků. Vznikly před miliardami let, dávno před existencí dinosaurů a jsou starší než některé hvězdy na obloze. Historie diamantu je fascinující příběh, během něhož se z tohoto starého nerostu stal jeden z nesmrtelných světových klenotů. Diamanty vykrystalizovaly hluboko v zemské kůře za extrémně vysokého žáru a tlaku a dostaly se na povrch pomocí sopečné lávy. Poté po tisíce let čelily opotřebovávajícím vlivům přírody a pouze několik z nich tuto těžkou zkoušku vydrželo. Ty si uchovaly své vzácné tajemství, které uchvátilo svět. Těžba diamantů začala v Indii před více než 2 800 lety. Přestože se dnes používá mnoho nových a moderních metod, je pátrání po diamantech stále velmi obtížným úkolem. Geologové hledají nejcennější přírodní kameny všude, od zamrzlé tundry na Sibiři a v Kanadě až po žhavé pouště a dna oceánů v Africe. K nalezení jediného diamantu je nutné prosévat tolik půdy, že by se jí dal naplnit celý dům. A přitom jen málo z nich má takovou velikost a kvalitu, aby se daly použít ve šperkařství.

Šperky
Šperky
Šperky

Smaragd

Smaragd, kámen z mýtů a legend, je vedle diamantu, safíru a rubínu jedním ze 4 nejcennějších kamenů na světě. Ostatní kameny jsou pak považovány pouze za polodrahokamy. Smaragd se jako šperk používá již po staletí. Historie smaragdových dolů v Egyptě sahá až k roku 1650 před naším letopočtem. Dříve se věřilo, že smaragd přináší déšť, protože má zelenou barvu. Obvykle je pak považován za kámen všech narozených v květnu a v některých kulturách je znám také jako tradiční dar k 55. výročí svatby. Je to kámen věrnosti.

Šperky
Šperky
Šperky

Safír

Safír je jedním z nejvzácnějších kamenů na světě, známý také jako 'nebeský rubín'. Je tvrdý, žáruvzdorný a obvykle má výrazně modrou barvu. Nejvzácnější je však čirý a tmavomodrý. Využití safíru sahá až do předkřesťanských dob. Po tisíce let se používal v mnoha civilizacích v alchymii, astrologii i léčitelství. V období starověkého Říma, Řecka a Egypta byl uznáván jako královský kámen. Od Heleny Trójské a krále Šalamouna až po arabská království byl využíván k mystickým účelům v rámci léčitelství, náboženských rituálů i astrologie a samozřejmě také ve šperkařství. Safír se těží především v Indii, Thajsku, na Srí Lance, v Afghánistánu, Austrálii, Brazílii a Pákistánu.

Šperky
Šperky
Šperky

Rubín

Rubín patří v oblasti klenotnictví ke 4 nejuznávanějším drahým kamenům. Dále mezi ně patří diamant, safír a smaragd. Ostatní kameny se pak řadí do skupiny polodrahokamů, přírodních kamenů nebo ozdobných kamenů. Rubín řadíme do skupiny korundů, jeho tvrdost je 9,0 a teplota tání 2 050 °C. Červenou barvu v různých odstínech, od rudé přes hnědou nebo růžovou až po purpurovou, mu dodává přítomnost chromu. Nejoblíbenější a nejvýše ceněná je ale tmavá a výrazná krvavě červená barva. Rubín je jedním z nejvzácnějších kamenů z hlediska krásy a estetiky a po diamantu je nejcennějším a nejtvrdším kamenem. Například v Indii je vnímán jako 'pán kamenů'.

Šperky
Šperky
Šperky

Tanzanit

Tanzanit je velmi vzácný drahokam... Ačkoli je zařazen do kategorie polodrahokamů, ve skutečnosti by měl patřit mezi drahé kameny. Je stejně vzácný jako cenný. Tanzanit, pojmenovaný podle státu Tanzanie, představila světu newyorská klenotnická společnost Tiffany & Co. Přestože si v obchodním smyslu uchoval tento název, vědci ho označují za modrý zoisit, protože neschvalují vytváření dalších jmen. Nicméně právě díky společnosti Tiffany&Co získal tanzanit svou současnou hodnotu.

Šperky
Šperky
Šperky

Zultanit

Zultanit je přírodní kámen, který vešel ve známost teprve nedávno a v posledních 10 letech je velmi populární. Oblíbený a cenný je zejména proto, že je jedním z 5 kamenů, které mohou v přírodě měnit barvu, a může být používán ve stoprocentně přírodní surové formě. Poprvé byl vytěžen v Muğla Milas v Turecku v roce 2005 a stále se těží pouze zde. Ačkoli byl v oblasti těžby vždy označován jako ‚diaspor‘, dnes se prodává pod jménem ‚zultanit‘. Tento název, inspirovaný slovem ‚sultán‘, mu dal majitel dolu Murat Akgün. Postupem času získal zultanit ochrannou známku a dnes se jedná o velmi známou značku, která je v USA registrována jménem společnosti Global Licansing N.V.

NákupyZavezeme vás do nejbližších nákupních center.

Kožené Zboží

Textil

Turecké Sladkosti